Lajme

Intervista

Profile

 • Sulejman Poda, Mjeshtër i Madh i notit shqiptar...!

  Sulejman Poda është një emër që njihet në trajningun e notit shqiptar. E kjo jo thjesht për atë që vazhdon të bëjë, teksa është rreth të 75-tave, por për të gjithë talentet e notit shqiptar që për 47 vjet ka rritur e ka bërë kampion me duart e tij.

 • Enver Muriqi, legjenda e notit shkodran Nga Bashkim Aliraj

  Enveri lindi në Shkodër në vitin 1934 dhe u rrit aty. Një nga familjet më të vjetra shkodrane. Ky qytet është quajtur me të drejtë djepi i cilësisë sportive, sepse ka nxjerrë sportistë shumë të mirë.

 • Spiro Koço

  Ndjej trishtim kur flas e shkruaj për Spiron, ai nuk jeton më tani, por la pas mundin, djersën dhe sakrificat e tij që noti në Sarande dhe në Shqipëri të eci shumë. Vitin e kaluar në verë e prisja, për të pirë një kafe pranë një lokali buzë detit.

 • Jani Hondro - Simbol i notit modern Shqiptar

  Jani Hondro vitin e kaluar mbushi 10 vjet që është ndarë nga jeta e tij. Shumë specialist e trajner e kanë quajtur atë ndër më të mirin e kohërave ne not. Të shkruash për Janin natyrisht nuk është e lehtë. Si notar e mësues, jeta e veprimtaria e tij është e shquar.

Histori

 • Si nisën zyrtarisht garat e notit në Shqipëri

  Noti duket se është sporti që ka fillesat në fundin e dekadës së tretë të shekullit të kaluar, pikërisht në qytetin e Durrësit dhe kjo jo krejt pa shkak. Në fakt gara e notit mes djemve të qytetit njihen edhe shumë më para, kjo për faktin e thjeshtë se Durrësi ishte qyteti i ndërtuar në breg të detit

Faqja e Pare Lajme Rezultatet Multimedia Rreth Fshn Partneret Kontakt Login

© 2013 FSHN - Ndalohet riprodhimi i paautorizuar i përmbajtjes së kësaj faqeje.